Zbyt duże stężenie amoniaku może być niebezpieczne

Amoniak należy do osmogenów czyli substancji, które człowiek może wyczuć z pomocą węchu. Jego charakterystyczny zapach zna prawie każdy, ale nie każdy wie, że może on być także stosowany do produkcji tkanin syntetycznych.

Od dawna prowadzi się badania, które pokazują, że za duże stężenie amoniaku w powietrzu szkodzi zwierzętom. Badania głównie przeprowadza się na świniach i kurach. Zwierzęta te przy zbyt dużym stężeniu amoniaku, który same produkują w odchodach, nie chcą się rozmnażać i mają problem z drogami oddechowymi.

To samo dzieje się z ludźmi. Problemy z drogami oddechowymi, układem pokarmowym, a następnie z sercem mogą prowadzić w końcu do śmierci.

Amoniak jest bardzo kolizyjny. Przy zbyt dużym jego stężeniu może dojść do wybuchu. Poza tym przy 630C ulega ona samozapłonowi. Żeby użyć go jako czynnika chłodniczego trzeba zapoznać się dokładnie z przepisami, które ustanawiają ilość amoniaku w urządzeniu chłodniczym.

W organizmie człowieka także znajduje się amoniak. Jednak jego zbyt duże stężenie jest niebezpieczne. Hiperamonemia może doprowadzić do obrzęku mózgu i śpiączki. Noworodki, które urodzą się ze zbyt dużym stężeniem amoniaku, mogą być opóźnione umysłowo.

Jak widać amoniak jest bardzo niebezpieczną substancją. Jego stosowanie jest bardzo popularne, ale zajmują się tym wykwalifikowane osoby, które znają jego właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.