Amoniak czy glikol? Badamy możliwości zastosowania

Współczesne chłodnictwo sprawia, że poszczególne urządzenia chłodnicze kogą znajdować zastosowanie naprawdę w wielu różnorodnych branżach. Związane jest to głównie z tym, ze obecnie wszyscy starają się, aby powstawały urządzenia jak najbardziej uniwersalne, które pozwolą zastosować się nie tylko w jednej, ściśle określonej branży.

Bardzo często dzieje się tak, ze nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na co dzień obcujemy z urządzeniami chłodniczymi. Zdążyliśmy się już bowiem tak przyzwyczaić do takich urządzeń jak klimatyzatory czy wentylatory, że nawet nie uświadamiamy sobie tego, ze są to urządzenia chłodnicze. Przyjmujemy ich istnienie jako pewną oczywistość, nie wyobrażając sobie nawet tego, że mogłoby ich zabraknąć.

Szczególnie dotkliwie moglibyśmy odczuć na przykład brak klimatyzatorów, zwłaszcza w upalne lato. To właśnie klimatyzatory przecież zapewniają nam chłodzenie powietrza w pomieszczeniu, choć, jeśli pomyślimy o tym, biorąc pod uwagę inne czynniki, przekonamy się, że tak naprawdę bez klimatyzatorów można się obejść. Dawniej ludzie świetnie dawali sobie bez nich radę, a przy tym byli zdrowsi.

Nie ma się bowiem co oszukiwać - klimatyzatory nie sa najbardziej korzystnymi urządzeniami, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Z jednej bowiem strony zapewniają nam przyjemne chłodzenie w upalny dzień, z drugiej jednak, poprzez duże różnice temperatur pomiędzy pomieszczeniem a otwartą przestrzenią sprawiają, że zdecydowanie częściej osoby przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach się przeziębiają, cierpiąc także na różne inne dolegliwości, jak nawracające anginy czy suchość skóry i oczu.

Zdecydowanie korzystniejsze działanie mają wentylatory, które chłodzą powietrze, jednocześnie doprowadzając do jego wymiany. W ten sposób powietrze w pomieszczeniu przez cały czas jest świeże i pozbawione bakterii.

Wentylatory i klimatyzatory to nie jedyny przykład wykorzystania urządzeń chłodniczych. Warto bowiem pamiętać o tym, że istnieją także agregaty chłodnicze, które są chłodzone amoniakiem. Zadaniem takich agregatów jest utrzymywanie odpowiednio niskiej temperatury, co wykorzystywane jest do tego, by na przykład utrzymać świeżość przechowywanych produktów spożywczych.

Przemysł spożywczy jest więc kolejnym obszarem zastosowania urządzeń chłodniczych, chłodzonych w tym przypadku amoniakiem. Następny obszar zastosowania urządzeń chłodniczych to szeroko pojmowany transport, a także medycyna.

Tu zdecydowanie rzadziej jako czynnik chłodniczy wykorzystywany jest amoniak. Częściej zamiast amoniaku stosuje się jako chłodziwo po prostu wodę, a nawet powietrze przepływające w pomieszczeniu. Nierzadko wykorzystuje się także glikol, który nie jest co prawda tak wydajny jak amoniak, niemniej jednak bywa zdecydowanie bardziej bezpieczny, co sprawia, ze można go zastosować wszędzie tam, gdzie zasady bezpieczeństwa muszą być ściśle przechowywane.

Glikol jako czynnik chłodniczy znajduje zastosowanie między innymi w chłodnicach samochodowych, pozwalając na optymalne chłodzenie pracującego silnika. Dzięki temu samochód, a przede wszystkim silnik samochodowy zachowuje dużą sprawność. Dlaczego jednak jako płyn chłodniczy jest wykorzystywany glikol a nie amoniak. W końcu, o czym wcześniej wspomniane zostało, glikol jest zdecydowanie mniej wydajny od amoniaku.

Amoniak w silnikach samochodowych stanowiłby jednak realne zagrożenie, gdyż łatwo można doprowadzić do jego wybuchu. Wystarczy bowiem tylko zaprószenie ognia.