Chemia lubi amoniak. Gaz nadzwyczaj ciekawy dla chemików.
Mało jest takich elementów danej dziedziny nauki, które pasjonowałyby naukowców zajmujących się tą dziedziną. Jedna z najtrudniejszych nauk, jaką jest chemia, ma taki szczególnie ulubiony przypadek, którym zajmuje się z nadzwyczajną dokładnością i nadzwyczajnym zainteresowaniem. jest bowiem taki pierwiastek nieorganiczny, który występuje w postaci nie tylko ciekłej, ale i w postaci gazu.
Amoniak, nazywany jest inaczej azanem albo wodorkiem azotu. Niezwykle interesujący z perspektywy naukowców pierwiastek z tego względu, że posiada szereg zastosowań nie tylko w samej chemii. Pierwiastek ten może występować właśnie jako ciecz ale również jako gaz. Nie zmienia on swojej struktury nieorganicznej, po prostu w zależności od temperatury osiąga różne formy. podobnie jak woda, która również występuje w trzech postaciach. Zresztą amoniak jest do wody troszkę podobny.
Odkąd tylko odkryto ten pierwiastek zaczęto eksplorację wszelkich kierunków w jakim można byłoby z niego skorzystać. Dzięki tym badaniom odkryto, że amoniakiem można zarówno kogoś otruć jak i pomóc mu w przypadku utraty przytomności. Niecodziennie zdarza się, żeby jeden pierwiastek był zarówno przydatny dla zdrowia, jak i miał na nie negatywny wpływ. Tak właśnie jest w tym przypadku.
Pierwiastek ten świetnie nadaje się do produkcji nawozu sztucznego ale już przebywanie i wdychanie go może spowodować nieodwracalne ubytki na zdrowiu. To wszystko nic. Amoniak to doskonały związek chłodzący. Świetnie nadaje się do wszelkich urządzeń chłodniczych, najbardziej jednak do tych dużych przemysłowych. Zastosowanie go w chłodniach zrewolucjonizowało przemysł chłodniczy. Dzisiaj amoniak jest najpopularniejszym czynnikiem chłodzącym.