Instalacje chłodnicze i odpowiednia kontrola amoniaku.

Większe instalacje chłodnicze wykorzystywane w prawie każdej branży powinny być na bieżąco kontrolowane. To bardzo istotna sprawa zwłaszcza dlatego, że czynnikiem chłodzącym jest w nich amoniak. Instalacje chłodnicze na dzień dzisiejszy wykorzystują ten związek azotu i wodoru, gdyż jest on nieszkodliwy dla środowiska.

Inne bardzo dobre właściwości amoniaku, takie jak choćby właściwości termodynamiczne sprawiają, że jest on od lat stosowany w instalacjach chłodniczych. Walory ekologiczne i ekonomiczne sprawiły, ze powrócił on jako najbardziej znany i najpopularniejszy czynnik chłodzący.

Trzeba jednak pamiętać, że to substancja bardzo silna toksycznie. Awaryjne wycieki mogą skutkować nie tylko zagrożeniem dla magazynowanych produktów, ale i zdrowia i życia ludzi. Kontrola takich instalacji chłodniczych, które w swoim mechanizmie wykorzystują amoniak jest bardzo ważna, ponieważ może zapobiec niepożądanym pożarom i wybuchom.

Jak widać działanie amoniaku jest bardzo szkodliwe dla ludzi. Duże stężenie tego gazu może wywołać zapalenie oskrzeli, a kontakt z oczami może być przyczyna trwałej ślepoty. Nie wspominając już o silnych poparzeniach skóry, w przypadku jej kontaktu z tym czynnikiem. Każdy zakład wykorzystujący instalacje chłodnicze, które wykorzystują amoniak musza zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników, wprowadzając tym samym ścisłą kontrolę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.